19 maja 2026 roku uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii poza murami szkoły.
Celem wyjazdu było zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Współczesne, niezwykle nowoczesne podejście muzeum do ekspozycji pozwoliło młodzieży w namacalny sposób zbliżyć się do tych okrutnych i tragicznych czasów. Choć była to trudna wizyta, bezpośredni kontakt z autentycznymi świadectwami przeszłości pomógł uczniom uświadomić sobie, do jak dramatycznych skutków mogą prowadzić uprzedzenia, rasizm, brak tolerancji oraz nienawiść. Nasi ósmoklasiści wykazali się ogromną dojrzałością, powagą i szacunkiem należnym temu miejscu. Wyjazd ten był nie tylko uzupełnieniem wiedzy z lekcji historii, ale przede wszystkim głęboką lekcją empatii. Z pewnością skłonił każdego uczestnika do osobistej refleksji nad wartością pokoju, wolności i godności drugiego człowieka.










